Ile kosztuje strona internetowa tworzona od podstaw?Strona internetowa jest obecnie potrzebna wszystkim firmom – zarówno tym, które działają online, jak i offline.

Dzięki niej można dotrzeć do większej liczby odbiorców, dostarczać usługi potencjalnym klientom, wpływać na budowanie wizerunku i zwiększać sprzedaż.

Stanowi więc jedno z najważniejszych narzędzi w organizacji, dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, ile kosztuje strona internetowa.

 

W tym artykule znajdują się odpowiedzi na pytania:

 • Ile kosztuje zrobienie strony internetowej od podstaw?
 • Jak można obniżyć koszt strony internetowej?
 • Co jest wliczone z cenę projektu?
 • Jakiego dostawcę usług IT wybrać?

 

Ile kosztuje strona internetowa budowana od podstaw?

Średnio koszt opracowania strony internetowej waha się od 10 000 do 1 500 000 PLN w zależności od wielu czynników, takich jak:

 • rozmiar projektu,
 • poziom złożoności, 
 • typ strony,
 • region dostawcy usług IT. 

Cena ta może wydawać się z początku przytłaczająca, jednak trzeba pamiętać o tym, jak wiele elementów jest wliczone w koszt strony internetowej. Poniższa tabela pokazuje, z czego składa się ostateczna cena.

 

Składowa

Koszt

Projekt strony internetowej

1000-150 000 PLN

Usługi opracowania witryny

5000-25 500 PLN

Wsparcie i utrzymanie strony internetowej

5000-100 000 PLN rocznie

Domena

1-60 PLN

Hosting

100–10 000 PLN

Certyfikat SSL

0-5000 PLN

System zarządzania zawartością

2000-100 000 PLN

Funkcjonalność e-commerce

2000-100 000 PLN

Integracja z bazą danych

5000-100 000 PLN

 

 

Funkcjonalna strona internetowa – cena za miesiąc 

W ujęciu miesięcznym – łącznie z obsługą i konserwacją witryny – cena za stronę internetową oscyluje w granicach od 150 do 20 000 PLN. Koszt ten jest różny w zależności od wymagań specyficznych dla konkretnej firmy.

Proste witryny będą miały niższą cenę, a ta wzrośnie, jeśli konieczne okaże się np. zakupienie nowej wtyczki dostarczanej przez system zarządzania treścią.

zadanie cena za miesiąc
obsługą i konserwacją witryny od 150 do 20 000 PLN

 

 

Ile kosztuje strona internetowa na rok?

Utrzymanie strony internetowej przez rok może kosztować od 1600 do 240 000 PLN. Im bardziej rozbuduje się swoją platformę, tym wyższe będą wydatki.

W niektórych przypadkach cena może wzrosnąć ze względu na dodatkowe inwestycje, takie jak np. przeprojektowanie logo firmy lub utworzenie kilku nadprogramowych podstron.

zadanie cena na rok
obsługą i konserwacją witryny od 1600 do 240 000 PLN

 

 

Cena strony internetowej – co zawiera?

 

1) Usługi projektowania stron internetowych na zamówienie

 

Istnieje kilka narzędzi, których można użyć do zaprojektowania własnej strony internetowej. Do tych najpopularniejszych zalicza się InVision, Sketch, Zeplin.


To, ile kosztuje zrobienie strony internetowej, w dużej mierze zależy właśnie od projektu. To często na niego przeznacza się większą część budżetu i może to wynieść od 12 000 do 620 000 PLN w zależności od złożoności czy czasu realizacji.

Im pomysł jest prostszy, tym mniejsze koszty będzie generować. Jednak w długoterminowej perspektywie może nie być to ekonomiczne rozwiązanie. Aby odnieść sukces na rynku, warto stworzyć responsywny design, dzięki któremu strona będzie wyglądać świetnie na wszystkich urządzeniach, w tym na smartfonach.

Nikt nie lubi, gdy elementy witryny pojawiają się chaotycznie na ekranie lub gdy treść jest trudna do zauważenia.

 

Usługi projektowania stron internetowych na zamówienie od 12 000 do 620 000 PLN

 

WebFX, agencja marketingu cyfrowego, zebrała następujące dane dotyczące wpływu projektowania stron internetowych na sukces firmy:

 • pierwsze wrażenia klientów na temat strony internetowej są w 94% związane z projektem;
 • 74% konsumentów twierdzi, że z większym prawdopodobieństwem wróci do witryny, która jest dostosowana do urządzeń mobilnych;
 • 67% użytkowników smartfonów jest bardziej skłonnych do zakupu produktu lub usługi, gdy witryna jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych;
 • 86% klientów jest gotowych wydać więcej, gdy otrzymają lepszą obsługę;
 • 38% konsumentów online twierdzi, że prawdopodobnie zaprzestanie interakcji ze stroną internetową, jeśli interfejs użytkownika będzie nieatrakcyjny.

 

Zapewniając intuicyjną nawigację i wygodne wyszukiwanie danych, umożliwia się użytkownikom szybkie odnalezienie tego, czego szukają.

 

Gdy współpracuje się z profesjonalną firmą zajmującą się tworzeniem niestandardowych witryn internetowych, eksperci od UI (interfejs użytkownika) i od UX (doświadczenie użytkownika) zawsze pytają o grupę docelową lub pomagają ją zdefiniować.

Jest to ważna kwestia przy projektowaniu rozwiązań internetowych, które odpowiadają preferencjom klientów.

 

Dla przykładu platformy do przesyłania filmów animowanych, witryny e-learningowe dla dzieci, usługi rozrywkowe itp. mogą wymagać wielu animacji, jasnych kolorów i różnych efektów, podczas gdy witryny biznesowe i e-commerce prawie zawsze będą wymagały zupełnie innego, korporacyjnego stylu.

 
 

Porównajmy ceny strony internetowej dla elastycznego projektu i jednej witryny mobilnej:

 

 • Responsywny projekt
  Witryna automatycznie dostosuje się do urządzenia użytkownika – smartfona, komputera stacjonarnego, laptopa czy tabletu. Średnia cena takiego rozwiązania to 12 000 PLN. Zapewniając doskonałą obsługę klienta i aktywnie wpływając na dotarcie do większej liczby odbiorców, projekt responsywnej strony internetowej jest bardzo opłacalną opcją.

 

 • Oddzielna witryna mobilna
  Tworząc mobilną wersję strony internetowej, zapewnia się najbardziej komfortowe użytkowanie na tabletach i telefonach komórkowych. Koszt takiej usługi jest jednak znacznie wyższy i wynosi od 20 000 do 100 000 PLN.

 

 

 

2) Tworzenie i testowanie stron internetowych

 

Na to, ile kosztuje zrobienie strony internetowej od podstaw, składają się nie tylko te czynniki, które są widoczne „gołym okiem”, ale także wieloetapowe metody testowania i debugowania. Sprawdzając platformę pod kątem błędów i zgodności z wymaganiami, inżynierowie QA (zapewnienia jakości) odpowiadają za najwyższą jakość produktu.

 

Średni koszt opracowania witryny internetowej waha się od 30 000 do 95,500 PLN w zależności od liczby dodanych stron i funkcji, a także ich złożoności. Przedstawia to poniższa tabela.

 

Liczba stron internetowych

Koszt

1

1000 PLN

5

1500 PLN

10

5000 PLN

50

10 000 PLN

50-150

10 000-25 500 PLN

150-250

25 500-50 000 PLN

 

Ważne! Cena strony internetowej wzrasta, jeśli trzeba dodać więcej stron, zintegrować kilka usług innych firm lub włączyć zestaw zaawansowanych funkcji.

 

3) Domena

Koszt związany z zakupem domeny witryny internetowej wynosi 0,95-250 PLN. Jest to cała unikalna nazwa, która jest zawarta w adresie URL strony (na przykład y-sbm.com, reddit.com lub forbes.com).

Domenę można kupić od dostawców takich jak GoDaddy lub Dreamhost. Warto zauważyć, że cena ta może sięgać tysięcy dolarów, jeśli chce się kupić używaną nazwę znanej firmy.

Domena 0,95-250 PLN

 

 

4) Hosting witryn internetowych

Średnio koszt hostingu to od 25 do 50 000 PLN rocznie. Jest to usługa, która umożliwia użytkownikom dostęp do strony w internecie. Wpływa na szybkość ładowania witryny i obsługę klienta w przypadku błędów lub awarii. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że bezpłatne usługi hostingowe rzadko zapewniają firmom i osobom indywidualnym wsparcie techniczne, dlatego warto przeznaczyć na tę kwestię część budżetu i traktować ją jako koszt strony internetowej – pomoże to zaoszczędzić sporo czasu (a tym samym i pieniędzy) w przyszłości.

Hosting witryn internetowych od 25 do 50 000 PLN

 

W przypadku hostingu istnieje kilka opcji do wyboru:

 

 • Hosting współdzielony
  Cena takiego rozwiązania waha się od 25 do 460 PLN rocznie. W tym przypadku platforma jest hostowana na serwerze współdzielonym przez klientów innych dostawców. Chociaż ta opcja pozwala zmniejszyć cenę strony internetowej, to jednak może prowadzić do obniżenia wydajności i szybkości ładowania treści.

 

 • Kreator strony internetowej
  Twórcy witryn internetowych, tacy jak Wix i Weebly, świadczą usługi hostingowe w cenie od 240 do 760 PLN rocznie. Taka opcja może być dobrym wyborem dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i chcą maksymalnie ograniczyć koszty. 

 

 • Wirtualny serwer prywatny (VPS)
  Koszt VPS to od 1000 do 2500 PLN rocznie. VPS (Virtual Private Server) bazuje na podziale fizycznej maszyny na mniejsze części, które mogą świadczyć wirtualną usługę hostingową.
  Klienci mają pełny dostęp do systemu operacyjnego (OS), dzięki czemu mogą zainstalować prawie każde oprogramowanie, które na nim działa.

  Opłata za to rozwiązanie jest niższa w porównaniu do korzystania z serwera fizycznego, jednak nadal wydajność strony może spaść podczas szczytowego obciążenia.

 

 • Dedykowana usługa hostingowa
  Cena serwera dedykowanego waha się od 6000 do 80 000 PLN rocznie. Jest to rodzaj hostingu internetowego, w którym klient jest właścicielem całego serwera – nie dzieli się nim i nie udostępnia go innym firmom. W rezultacie efektywność hostingu dedykowanego jest najlepsza w porównaniu z innymi opcjami.

  Zapewnia ona też pełną kontrolę nad serwerem z możliwością wyboru systemu operacyjnego, sprzętu itp.
  Decydując się na to rozwiązanie, trzeba liczyć się z tym, że koszt strony internetowej będzie wyższy, jednak jest on konieczny, jeśli witryna ma ponad 100 000 unikalnych użytkowników miesięcznie.

Przy współpracy z agencją zajmującą się tworzeniem niestandardowych witryn internetowych, eksperci ds. oprogramowania mogą podać pomocne zalecenia dotyczące najlepszej opcji hostingu dla danej firmy – niekiedy wysokie nakładany finansowe nie są wymagane, by otrzymać zadawalające rezultaty.

 

5) Certyfikat SSL

Głównym celem certyfikatu SSL jest ochrona firmy i klientów poprzez zabezpieczenie transferu wrażliwych danych. Obejmuje to informacje kontaktowe, dane kart kredytowych, nazwy użytkowników itp. Z reguły cena za tę usługę oscyluje w granicy od 0 do 6000 PLN rocznie.

Jeśli witryna ma ważny certyfikat, w adresie URL będzie wyświetlany symbol „http” lub „https”.

 

Podczas gdy większość firm zapewnia płatne certyfikaty SSL, niektórzy dostawcy oferują je bezpłatnie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo danych i wiarygodność użytkowników, zaleca się wybranie pierwszej, bardziej niezawodnej opcji.

Nie wpłynie to znacząco na to, ile kosztuje strona internetowa, a kupując taki SSL, ma się pewność, że jest on wyposażony w ulepszoną ochronę (tj. zaawansowane szyfrowanie). GoDaddy, Norton i Comodo to niektórzy z godnych polecenia dostawców certyfikatów SSL.

Certyfikat SSL od 0 do 6000 PLN

 

6) Integracja z bazą danych

W zależności od wymagań specyficznych dla konkretnej organizacji może być konieczne dodanie bazy danych innej firmy.

Takie rozwiązanie zapewnia klientowi i zespołowi pracowników dostęp do wszystkich wrażliwych informacji w jednym miejscu. Integracja bazy danych opiera się na wiedzy programisty i budżecie w wysokości od 8000 do 100 000 PLN.

 

Poziom złożoności i dostosowania to główne czynniki wpływające na ostateczną cenę, strony internetowej. Chociaż niestandardowa baza danych jest droższa, to umożliwia ona firmie szybsze usuwanie różnych wąskich gardeł i zapewnia lepsze wrażenia z użytkowania witryny.

Integracja z bazą danych od 8000 do 100 000 PLN

 

7) System zarządzania treścią

Warto zastanowić się nad dodaniem CMS do strony internetowej. Cena w tym przypadku waha się od 8000 do 100 000 PLN w zależności od dostawcy, funkcjonalności, wsparcia itp. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli zdecyduje się na użycie bezpłatnego CMS, takiego jak Magento, studio programistyczne może pobrać opłatę za jego włączenie.

 

CMS to platforma, która umożliwia firmie i jej pracownikom (każdej osobie, która otrzyma uprawnienia dostępu) łatwą edycję informacji na stronie internetowej i tworzenie nowych postów – na przykład artykułów na blogu lub recenzji klientów.

 

Bez CMS programiści muszą modyfikować cały kod, aby wprowadzać nawet drobne aktualizacje. Często jest to bardzo niewygodne, zwłaszcza gdy trzeba zmienić adres firmy lub dodać nowe numery telefonów kontaktowych. W przypadku CMS cały proces jest o wiele szybszy i korzystanie z takiego ułatwienia nie wymaga specjalnych szkoleń, ponieważ systemy te mają bardzo intuicyjny interfejs.

System zarządzania treścią od 8000 do 100 000 PLN

 

Oto kilka przykładów godnych zaufania platform CMS:

 • WordPress
 • Joomla
 • Magento

 

Jeśli chce się zbudować niestandardową witrynę internetową od podstaw, która będzie wymagała częstych aktualizacji treści, które wynikają np. z prowadzenia bloga, strumieniowania wideo lub używania platformy do handlu elektronicznego, to zainwestowanie w CMS jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

8) Utrzymanie strony

Wsparcie i utrzymanie strony internetowej zazwyczaj wymaga nakładu od 800 do 6200 PLN rocznie. W cenę wlicza się wiele zadań, takich jak np. aktualizacje CMS, zarządzanie zgłoszeniami klientów i naprawianie błędów.

Dzięki ciągłemu monitorowaniu możliwe jest natychmiastowe rozwiązanie pojawiających się problemów i zapobieganie poważniejszym usterkom.

 

Dlatego na to, ile kosztuje strona internetowa, na pewno składa się również utrzymanie serwisu. Jeśli klienci online nie napotkają żadnych usterek, błędów, obniżonej wydajności i awarii usług, będą całkowicie zadowoleni i bardziej lojalni wobec marki. Aby obniżyć koszt strony internetowej, można zlecić czynności związane z konserwacją witryny firmie outsourcingowej IT.

Utrzymanie strony od 800 do 6200 PLN

 

 

 

Cena strony internetowej tworzonej od podstaw – co zawiera?

W Grupie YSBM proces tworzenia strony internetowej składa się z następujących etapów:

 1. Analiza celów i wymagań projektu;
 2. Przygotowanie specyfikacji technicznej, makiet i treści;
 3. Projektowanie stron internetowych, w tym wygenerowanie funkcjonalnego prototypu;
 4. Tworzenie stron internetowych;
 5. Testowanie i debugowanie;
 6. Wdrożenie witryny;
 7. Wsparcie i utrzymanie strony internetowej.

 

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej od podstaw w dużej mierze zależy od tego, jaką wybierze się jedną z czterech opcji: skorzystanie z kreatora witryn internetowych, zatrudnienie freelancera, stworzenie zespołu wewnętrznego, zlecenie wykonania witryny firmie outsourcingowej.

 

Wybór tych rozwiązań w znaczący sposób definiuje ostateczny koszty strony internetowej.

Cennik w związany z utworzeniem platformy również może się znacząco różnić między konkretnymi freelancerami i organizacjami, dlatego warto szukać takich, które zapewniają najlepszy stosunek jakości do ceny.

 

1) Kreator stron internetowych

Wybierając narzędzie do tworzenia witryn, można w największym stopniu wpłynąć na to, ile kosztuje strona internetowa. Korzystając z niezawodnego rozwiązania, można zbudować własną platformę internetową nawet bez zaplecza technicznego.

Obecnie kreatory zapewniają różnorodne szablony, funkcje przesyłania obrazów oraz szeroki wybór czcionek, ikon i innych elementów.

 

Ich największą wadą jest to, że oferują gorsze możliwości SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek), co skutkuje niższymi rankingami w Google.

Wydajność jest również mniejsza, a użytkowanie takiej strony niejednokrotnie bywa mało komfortowe. Należy również pamiętać o powtarzalności – wiele tysięcy osób korzysta z identycznych szablonów i obrazów, co negatywnie wpływa na budowanie marki.

Skorzystanie z tej opcji jest więc dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy chce się utworzyć prostą stronę docelową, osobistego bloga lub przetestować pewne funkcje.

 

2) Freelancerzy

Freelancerzy mogą być – paradoksalnie – jedną z najtańszych lub najdroższych opcji stworzenia strony internetowej od podstaw.

Platformy takie jak Upwork i Fivver zapewniają dostęp do puli specjalistów od IT (projektantów, inżynierów oprogramowania, testerów) na całym świecie, którzy mogą wykonać przeróżne strony internetowe. Cennik każdego z nich jest jednak inny i mogą oni oferować swoje usługi od 30 do 500 PLN za godzinę.

 

Zatrudniając freelancerów, można pozyskać wykwalifikowanych specjalistów za rozsądną cenę, jednak rozpoczynając nową współpracę trzeba każdorazowo sprawdzić ich kompetencje np. poprzez przeczytanie recenzji  i ocen klientów.

Należy pamiętać, że rekrutacja i onboarding mogą zająć dużo czasu, podczas gdy studio programistyczne szybko skompletuje wszystkie zasoby potrzebne do rozpoczęcia projektu.

 

3) Własny zespół

Wewnętrzny zespół tworzący witrynę wymaga sporych nakładów, które sprawiają, ze w takim przypadku koszt strony internetowej może być stosunkowo wysoki. Takie rozwiązanie wymaga samodzielnego poszukiwania kandydatów, przeprowadzania z nimi rozmów kwalifikacyjnych, rekrutacji i wdrażania.

To wszystko sprawia, że projekt może rozpocząć się dopiero za kilka tygodni lub nawet miesięcy, co nie jest optymalne, gdy chce się szybko otworzyć witrynę internetową.

 

Jednak ta opcja oferuje liczne korzyści, takie jak lepsza komunikacja – dzięki bezpośredniej współpracy w biurze – i mniejsze ryzyko otrzymania produktu o złej lub niezadawalającej jakości.

 

4) Outsourcingowa firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych

Wybierając agencję specjalizującą się w niestandardowych stronach internetowych, można rozpocząć swój projekt znacznie szybciej, ponieważ nie trzeba samodzielnie rekrutować i wdrażać pracowników. Można także zlecić wykonanie zadania firmie z regionu o niższych pensjach, solidnym doświadczeniu i świetnej reputacji.

 

Dla przykładu – jeśli organizacja znajduje się w Polsce, to można skorzystać z usług outsourcingowych agencji działających w Europie Wschodniej. Region ten wyróżnia się zapleczem wykwalifikowanych specjalistów, jakościową edukacją informatyczną i wysokim poziomem odpowiedzialności.

 

Jak obniżyć cenę strony internetowej?

1) Utworzenie specyfikacji technicznej

Specyfikacja techniczna to opis wymagań dotyczących oprogramowania, który umożliwia dostawcy usług IT dokładne zrozumienie, jak produkt powinien wyglądać i jakie ma mieć funkcje.

Ten dokument pomaga usprawnić komunikację i upewnić się, że od samego początku agencja zajmująca się tworzeniem stron internetowych, będzie znała dokładne wytyczne.

 

W specyfikacji technicznej można zawrzeć następujące punkty:

 • cel witryny;
 • grupy docelowe;
 • schemat kolorów (można dostarczyć np. swoją wizytówkę, pomysł na logo, przykłady innych witryn internetowych lub opisać, jakie barwy pasują do danego projektu, a jakich chce się unikać);
 • liczbę stron;
 • nazwy stron internetowych i ich zawartość;
 • wytyczne dotyczące stylu marki, które mogą obejmować logo, czcionki itp.;
 • szacowaną liczbę użytkowników, których ma obsługiwać witryna.

 

Z pewnością projektanci i inżynierowie oprogramowania mogą przygotować taką specyfikację samodzielnie po sprecyzowaniu wizji, celów i potrzeb biznesowych. Jednak im więcej informacji otrzymają od firmy przed rozpoczęciem projektu, tym szybciej będą mogli przejść do konkretnych prac.

Takie rozwiązanie zdecydowanie pozytywnie wpływa na to, ile kosztuje zrobienie strony internetowej.

 

2) Skorzystanie z usług firmy zajmującej się outsourcingiem

Outsourcing IT to praktyka polegająca na delegowaniu zadań związanych z tworzeniem oprogramowania zewnętrznemu dostawcy zlokalizowanemu w innym kraju. Ponieważ organizacje zawsze mogą zawrzeć umowę z dostawcą o niższych wynagrodzeniach, podejście to jest szeroko stosowane w celu obniżenia ceny strony internetowej.

 

Taki model pracy ostatnio stał się bardzo popularny ze względu na dużą konkurencję i doskonałą jakość. W 2019 roku globalny rynek outsourcingu IT wygenerował 66,5 miliarda dolarów (Statista).

 

Analitycy z Clutch ujawnili, że dziś firmy stosują tę metodę, aby:

 • zwiększyć efektywność (24%);
 • otrzymać rekomendacje i usługi od ekspertów (18%);
 • odciążyć własny personel (15%);
 • zoptymalizować wydatki (12 %).

 

3) Utworzenie własnej witryny internetowej z MVP

MVP lub minimalny opłacalny produkt to rozwiązanie programowe, które oferuje najprostszą formę wymaganą do rozwiązania określonego problemu użytkownika. Znane firmy, takie jak Uber, Amazon i Instagram rozpoczęły swoją drogę do sukcesu od MVP.

 

Budując MVP, dodaje się tylko główne funkcje, zbiera się opinie użytkowników i analizuje je, aby dowiedzieć się, co i jak powinno się poprawić w stronie internetowej. Cena takiego rozwiązania jest niezwykle niska, a takie podejście pozwala zweryfikować pomysły, utworzyć prawdopodobne scenariusze i skrócić czas wprowadzenia gotowego, pełnego produktu na rynek.

 

Posłużyć się można przykładem witryny e-commerce z ponad 100 stronami, chatbotem opartym na sztucznej inteligencji, wyszukiwaniem towarów na podstawie recenzji i ocen oraz portalem internetowym dla klientów. Zamiast wdrażania wszystkiego od razu, można zacząć od włączenia podstawowych funkcji – tworzenia kont użytkowników, katalogu, wyszukiwania danych, statusu zamówienia, śledzenia, koszyka – a następnie stopniowo udoskonalać cały system.

 

W konsekwencji:

 • zmniejsza się koszty strony internetowej;
 • nie traci się czasu na dodawanie funkcji, których klienci online nie potrzebują;
 • dostaje się rzeczywisty obraz tego, jak należy ulepszyć i rozszerzyć istniejącą witrynę.

4) Wybór renomowanej firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych

Wartość składająca się na to, ile kosztuje strona internetowa, może być zmniejszona poprzez nawiązanie współpracy z zaufanym dostawcą usług tworzenia niestandardowych witryn. Kooperując z niedoświadczonymi freelancerami lub agencjami IT, ryzykuje się utratę pieniędzy, otrzymanie produktu złej jakości lub niedotrzymanie terminów. Jak więc znaleźć renomowaną firmę?

Oto kilka kroków, jakie należy podjąć, aby zatrudnić najlepszą dla danego projektu agencję zajmującą się tworzeniem wyjątkowych stron internetowych:

 1. Sprawdzenie portfolio potencjalnego partnera w zakresie usług IT;
 2. Przeczytanie recenzji i referencji klientów;
 3. Przeglądanie ofert na platformach B2B, takich jak Clutch, GoodFirms, The Manifest, AppFutura itp. Na nich można znaleźć prawdziwe wypowiedzi i oceny klientów;
 4. Wyszukanie najlepszych firm w określonych kategoriach, np. „Najlepsze firmy zajmujące się tworzeniem witryn internetowych w Europie Wschodniej”, „Najlepsi twórcy witryn internetowych w Polsce.

 

FAQ

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej od podstaw?

Średni koszt wykonania strony internetowej to 1000–500 000 PLN.

 

Jakie czynniki wpływają na cenę strony internetowej?

Ostateczny koszt stworzenia strony internetowej zależy od różnych czynników, w tym wielkości projektu, złożoności funkcji, liczby stron internetowych, zintegrowanych systemów oraz rodzaju i regionu dostawcy usług IT.

 

Ile kosztuje strona internetowa miesięcznie?

Cena za wsparcie i utrzymanie strony internetowej waha się od 100 do 20 000 PLN miesięcznie.

 

Ile kosztuje strona internetowa w ujęciu rocznym? 

Z reguły wymagany jest budżet w wysokości 800-250 000 PLN rocznie na aktualizację i ulepszanie witryny, przeprowadzanie kontroli stanu oprogramowania, naprawianie pojawiających się problemów itp.

 

Czy można obniżyć koszt strony internetowej bez utraty jakości?

Tak, jest to absolutnie możliwe! Najpierw należy przygotować szczegółową specyfikację techniczną, wyjaśniającą cele projektu, określającą odbiorców docelowych i wymagania dotyczące oprogramowania. Można również rozpocząć od stworzenia minimalnego opłacalnego produktu (MVP), aby zebrać opinie użytkowników i zrozumieć potrzeby oraz oczekiwania klientów.

Opłacalną opcją jest również współpraca z zaufanym dostawcą usług IT. Dobrym pomysłem jest także zlecenie stworzenia stron internetowych w regionie lub kraju o niższych wynagrodzeniach, na przykład w Europie Wschodniej, znanej w dużej mierze z wykwalifikowanych specjalistów IT, którzy są w stanie zapewnić produkt najwyższej jakości za atrakcyjną cenę.

 
Views: 2079
Rate this article
0 Reviews
Have a project idea? Contact us!
Use our extensive experience in software development and consulting to get your business challenges solved!
Your budget
Optional
About you