Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej 

 

Witam serdecznie drogi czytaczu!

Ponieważ cenię Twój czas od razu chcę przedstawić Tobie o czym będzie mowa w tym artykule a o czym będzie można poczytać w innych

 

Na podstawie wieloletniego zawodowego doświadczenia przedstawię zorganizowaną i 'posortowaną'  informację o tym ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej

 

JEŚLI SPIESZYSZ I POTRZEBUJESZ ODPOWIEDZI NA JUŻ, KLIKNIJ W SPIS TREŚCI

 

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego 

;)

 

Dowiesz się także z czego składa się koszt stworzenia aplikacji mobilnej. 

A więc będzie można zrozumieć na czym polega różnica w cenniku kosztu aplikacji mobilnej i podjąć decyzję o dalszych krokach związanych ze stworzeniem aplikacji, lub po prostu przygotować bardziej dokładne pytania dla podwykonawcy któremu planujesz zlecić tworzenie aplikacji.

 

Gdyby wyszukiwarka się pomyliła i szukałeś(szukałaś) innych zagadnień, na przykład czym są aplikacje mobilne, jaką rolę mogą pełnić w życiu Twoim lub firmy, jak zarządzać tworzeniem lub promować aplikacje w internecie zapraszam przeczytać nasze inne artykuły, artykuły od innych firm programistycznych lub po prostu skontaktować się ze mną i porozmawiać na interesujący temat.

 

 

Zapraszam do kontaktu!

 

 

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej: co najczęściej wlicza się w koszt i na czym polega wartość tych działań

Jeśli dobrze wiesz jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnej raczej nie powiem nic nowego dla Ciebie, lecz dla tych którzy chcą wiedzieć z czego powstaje koszt aplikacji mobilnej postaram się wymienić wszystkie istotne 'składniki'

Dodatkowo zrobię to w kontekście technologicznym, czyli w kolejności ( przynajmniej jednej z istniejących i używanych przez naszą firmę programistyczną ) wziętej z metodologii tworzenia aplikacji mobilnych.

 

 1. Przygotować wstępne wymagania przy wycenie kosztu aplikacji mobilnej 

 

Ten krok jest obowiązkowy i może być dokonany przez właściciela aplikacji lub osoby po stronie podwykonawcy. 

Polega na zdefiniowaniu najważniejszych kwestii dotyczących logiki biznesowej aplikacji mobilnej, roli użytkowników, możliwej architektury przyszłego rozwiązania

Z reguły te działanie zajmuje od 30 minut do kilku godzin i najczęściej nie jest fakturowane, czyli od 0 PLN netto. 

 

Nawet jeżeli podwykonawca będzie nalegał na odpłatności tej usługi nie spiesz odmawiać, dowiedz się co będzie stanowiło taki dokument z wymaganiami. Najprawdopodobniej będziesz mógł użyć takiego dokumentu dla dalszej wyceny kosztu aplikacji mobilnej. 

 

Wartość dobrze określonych wymagań wstępnych zwiększa się stopniowo ze wzrostem złożoności wycenianej aplikacji i polega na 

 • możliwości poprawnego określenia skali wycenianego projektu
 • możliwości dokonania słusznego wyboru technologii jeszcze przed wyceną
 • zmniejszaniu ryzyka błędnych kalkulacji roboczogodzin potrzebnych do stworzenia aplikacji
 • możliwości poprawnego zdefiniowania priorytetów zarówno dla kolejności modułów do wyceny jak i dla wyboru 'deliverables' ( wyników produkcyjnych ) przed tworzeniem aplikacji mobilnej na podstawie dobrze wybranych celów biznesowych

 

Jest tego jeszcze więcej, proszę o kontakt jeśli jesteś zainteresowany(na) rozmową na ten temat

 

 1. Do kosztu aplikacji mobilnej należy dodać koszt tworzenia UX i UI

 

User Experience, UX, oraz User Interface, UI, są nieodłączną częścią procesu tworzenia aplikacji mobilnej. Przeliczając ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej powinieneś pamiętać o tych zadaniach.

 

I od tego momentu zaczyna się robić gorąco. 

Dobrze zaprojektowane interakcje użytkowników i współczesny design mogą istotnie wpłynąć na sukces rynkowy aplikacji mobilnej. ( i to była właśnie wartość tego działania w ramach tworzenia aplikacji mobilnej ) 

 

A poprzez to że główna specyfika tego zadania polega na tym że dobry UX( oraz często UI) tworzy się na podstawie zdefiniowania hipotez, ich wdrażaniu i analizy danych o działaniach tych użytkowników w aplikacji, dostając szybką wycenę na tą część usługi tworzenia aplikacji mobilnej, bardzo ryzykujesz napotkać się na jedno z ryzyka: przepłacić lub zamówić interfejs który działa źle( czyli w sumie też znacznie przepłacić ).

 

Jako wyjście ja proponuję zdefiniowanie minimalnej listy pożądanych interakcji użytkowników i formułowanie podstawowej hipotezy dotyczącej efektów od przyszłego UX jeszcze przed wyceną. W tym przypadku co najmniej trzeba wspomnieć o 

 • ekranach aplikacji mobilnej i 
 • ich przeznaczeniu, 
 • dodatkowych kalkulacjach jeśli są,
 • dodatkowych 'działaniach' automatycznych aplikacji, itd.

 

Jest tego jeszcze więcej, proszę o kontakt jeśli jesteś zainteresowany(na) rozmową na ten temat.

 

Koszt tego! Prawie zapomniałem.

 

Opracowanie 1 wersji podstawowego UX i przygotowanie pod to wizualnych prototypów dla prostej aplikacji mobilnej składającej się z około 20 ekranów i kilku popup'ów po rozmowie z właścicielem aplikacji zajmuje 20-30 roboczogodzin i kosztuje od 800 PLN netto.Jeśli chodzi o design dla aplikacji mobilnej ( UI ) i jego koszt to proszę przyjąć założenie że może on zbliżać się do kosztów usług programistycznych i więcej lub do zera.

Pierwszy przypadek jest wynikiem podążania w kierunku 'idealnego efektu wizualnego', do cech charakterystycznych tego podejścia można zaliczyć np.:

 • skierowanie zlecenia do bardzo drogiej lecz 'rzetelnej' firmy
 • samodzielne zarządzanie procesem tworzenia designu dla aplikacji od przygotowania wytycznych przez definiowanie rozmiarów odstępów w czasie rzeczywistym do częstej zmiany podwykonawców
 • kopiowanie UI istniejących liderów rynku ( włączając koszt prawników ), itd.

 

Z kolei na pierwszych etapach cyklu życiowego aplikacji mobilnych ja jestem zwolennikiem wykorzystania ( kupna ) gotowych szablonów graficznych dla aplikacji mobilnych. 

Doświadczony grafik na podstawie zaakceptowanych wcześniej UX prototypów będzie mógł połączyć style z szablonu graficznego z elementami user experience. 

 

Koszt takiej pracy ( dla aplikacji mobilnej o poziomie złożoności wspomnianym wyżej ) powinien być na poziomie cenowym od 3200 PLN netto.

 

Wiem że pisałem o zerowym koszcie… to jest możliwe pod warunkiem pełnego zaufania programistowi który będzie odpowiadał za tworzenie aplikacji mobilnej.

 

 1. Programowanie, testowanie i inna praca inżynierów która jest częścią wyceny tworzenia aplikacji mobilnej

 

Każdy software house, czyli firma tworząca oprogramowanie, podchodzi do części technicznej tworzenia aplikacji mobilnych w sposób indywidualny. 

Ktoś proponuję natywne technologie iOS i Android, inni twierdzą że da się stworzyć aplikację przy użyciu rozwiązań hybrydowych. 

 

Pomimo to że wszystkie zespoły programistów i managerów korzystają z własnej metodologii przy odpowiedzi na pytanie ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej, wszyscy oni najprawdopodobniej poświęcą dużo energii i czasu technicznej części roboty.

 

Na koszt programowania aplikacji mobilnej najwięcej wpływają 

 • wybrana technologia: stworzyć aplikację będzie drożej co najmniej o 50% przy użyciu natywnych technologii ( np. swift dla iOS i Java dla Android)

 

 • architektura tworzonego systemu: im więcej funkcjonalności będzie zawierała aplikacja mobilna tym bardziej skomplikowana może być struktura powiązanych modułów i tym większy będzie zakres robót i koszt
 • systemy i serwisy zewnętrzne: integrowanie takich systemów może wiązać się z potrzebą zaangażowania dodatkowych specjalistów, kosztami uzyskania licencji oraz stałymi kosztami po stworzeniu aplikacji mobilnej
 • ogólny poziom firmy programistycznej: jest to parametr, który wymyśliłem przed chwilą lecz jest chyba najbardziej decydujący w kwestii tego ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej. Zawiera w sobie stawki godzinowe specjalistów o różnych poziomach doświadczenia w konkretnej firmie programistycznej, metodologie które decydują o odpowiednich etapach technologicznych które z kolei mogą wywoływać dodatkowy czas roboczy( nie zawsze korzystny ) lub odwrotnie redukować ryzyka finansowe, koszty pozyskiwania klientów ( ktoś musiał o tym wspomnieć, nie każda firma robi to skutecznie i efektywnie, a więc musi skompensować wydatki otrzymane w drodze do uzyskania zlecenia ), itd.

 

 

Jak i wcześniej powiem tak, jest tego jeszcze sporo, a więc proszę o kontakt jeśli jesteś zainteresowany(na) rozmową na ten temat.

 

Koszt! tej części tworzenia aplikacji mobilnej na prawdę jest bardzo różny ale jednak spróbuję przynajmniej podać przybliżone liczby oparte o moje doświadczenie.

 

Aplikację mobilną 

 • bez podłączania żadnych systemów zewnętrznych( np. PayPal, Firebase, itd) 
 • zawierająca względnie prostą logikę biznesową 
 • bez podłączenia zewnętrznej bazy danych
 • bez potrzeby postawienia serwera( i programowania API ), 
 • bez panelu administracyjnego dla zarządzania aplikacją( użytkownicy, ustawienia, analityka, itd)
 • opartą o 20 ekranów funkcjonalnych
 • bez potrzeby wykonania dodatkowych prac związanych na przykład z analizą danych, lub przygotowaniem machine learning modeli

Jeśli jesteś ciekaw tego w jakich przypadkach te oraz inne kwestie wchodzą w grę i jak zapewnić dobry wybór dla twojej aplikacji proszę o kontakt

da się zaprogramować, przetestować i opublikować na docelowym app marketplace ( App Store dla iOS lub Play Market dla Android ) inwestując od 9600 PLN netto.

 

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej: podsumowana kalkulacja

Przede wszystkim dziękuję za przeczytanie tego artykułu. 

Wierzę że dla bardziej pogłębionego zrozumienia ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej potrzebna nie jedna godzina rozmowy o wszystkich funkcjonalnościach, strategii rozwoju, potencjalnych kierunkach skalowania właściwych dla Twojej aplikacji mobilnej, a więc zapraszam do kontaktu. 

Nie będę obiecał że przy takiej rozmowie dowiesz się jakichś modnych bullshit-worth określeń, ale na pewno zrobię wszystko żebyś czas poświęcony tej rozmowie uznał(a) za dobrą inwestycję.

 

Reasumując wszystko co było wspomniane powyżej( zachęcam co najmniej przeglądać )  koszt stworzenia aplikacji mobilnej o przykładowych parametrach jest taki:

 

 

 1. Opracowanie wymagań wstępnych: od 0 PLN netto
 2. Przygotowanie UX prototypów: od 800 PLN netto
 3. Przygotowanie UI na podstawie szablonu graficznego: od 3200 PLN netto
 4. Programowanie, testowanie, publikacja na app marketplace: od 9600 PLN netto
 5. TOTAL: od 13600 PLN nettoMasz pomysł na stworzenie aplikacji mobilnej?

Chcesz zmienić lub odświeżyć istniejącą aplikację mobilną?

 

Zapraszam do kontaktu!

 

 

Views: 1490
Rate this article
0 Reviews
Have a project idea? Contact us!
Use our extensive experience in software development and consulting to get your business challenges solved!
Your budget
Optional
About you