Marketing automation. Jak zwiększyć sprzedaż używając różnych sposobów do automatyzacji marketingu.Wyniki finansowe dwóch firm mogą być bardzo różne, pomimo to że świadczą one podobne usługi, ceny mają na tym samym poziomie, a reputacja biznesowa obu firm jest godna zaufania. Jak zwiększyć sprzedaż i stać się bliżej do tej firmy co ma lepsze wyniki finansowe? Jak pozyskać klientów?

 

Sukces organizacji o której mowa polega na wykorzystaniu marketing automation, które pomaga obniżyć koszty odpowiednich procesów marketingowych, zwiększyć produktywność zespołów sprzedażowych i reklamowych oraz pozyskać więcej klientów

 

W tym artykule dowiesz się, jak wyprzedzić konkurencję i jak zwiększyć zyski korzystając z narzędzi do marketing automation.

 

Marketing automation co to?

 

Marketing automation definicja

Marketing automation jest to przyspieszenie i optymalizacja realizacji zadań z wykorzystaniem rozwiązań programistycznych, np. aplikacji mobilnych i webowych, chatbotów, systemów analitycznych z 'obrabianiem' big data, machine learning, itd.

 

Nadrzędnym celem marketing automation jest zwiększenie zysków firmy za pomocą optymalizacji pracy specjalistów na każdym etapie interakcji w ramach marketing oraz niekiedy sales pipeline( lejku marketingowym, lejku sprzedażowym ) z potencjalnymi i dotychczasowymi klientami.

 

Marketing automation: w jakich działach możemy wdrażać 

 • Dział Marketingu
 • Dział Sprzedaży
 • Dział Obsługi Klienta
 • Dział Analityki Biznesowej

 

 

Automatyzacja procesów zachodzących we wskazanych działach firmy to jedna z kluczowych koncepcji optymalizacji marketingu poprzez marketing automation. Skracając czas wykonywania zadań z kilku dni do kilku sekund i zastępując ludzi w różnych działaniach rozwiązaniem programistycznym, możemy kilkakrotnie zwiększyć sprzedaż, zredukować błędy, poznać lepiej naszych klientów, dostosować ofertę i dostarczyć materiały niezbędne w lejku marketingowym na czas. Pozwoli to specjalistom z tych działów poświęcić więcej czasu na ważniejsze zadania.

 

Marketing automation w praktyce

 

Bez oprogramowania do marketing automation pracownicy zwykle ręcznie lub za pomocą mniej zaawansowanego oprogramowania wykonują takie czynności jak

 • wysyłanie e-maili reklamowych do klientów;
 • przetwarzanie zgłoszeń i zapytań ofertowych;
 • przygotowanie i wysłanie dodatkowych wiadomości dot zakupu, płatności, dostawy;
 • zbieranie i analiza danych dla każdego leada / klienta;
 • segmentacja odbiorców i przygotowywanie pism oraz kampanii reklamowych dla każdej grupy 

 

Dział obsługi klienta z dużym call center, które odpowiada na telefony i wiadomości od użytkowników, przy otrzymaniu ogromnej liczby zgłoszeń, nie jest w stanie zapewnić wystarczającą 'przepustowość' i klienci są zmuszeni na długie oczekiwanie odpowiedzi specjalisty. Taka sytuacja doprowadza do stopniowego obniżenia poziomu lojalności klientów. 

 

Marketing automation, a zwłaszcza ta jego część która wspiera procesy związane z pracą z obecnymi klientami, pozwala na uruchamianie biuletynów e-mailowych i wiadomości dostosowanych do różnych odbiorców w ustalonym czasie. 

 

Także zapewnia się zbiór i analiza zachowań użytkowników Strony Firmowej, historii zakupów i wyświetleń. Istnieje możliwość ustawiania automatycznego wysyłania wiadomości do każdego rozpoznanego segmentu użytkowników z najbardziej docelową informacją. 

Ponadto wszystkie te operacje stają się częścią marketing automation analityki, która pomaga robić wnioski oraz podejmować bardziej skuteczne decyzje dotyczące działań marketingowych na podstawie danych a nie zgadywania. 

 

Z kolei takie narzędzie marketing automation jak chatboty może 

 • jednocześnie przetwarzać setki zapytań za mały koszt 
 • natychmiast dostarczać klientowi żądaną informację
 • odpowiadać na często zadawane pytania
 • przekierowywać bardziej złożone zapytania do odpowiednich działów i pracowników, itd.

 

Marketing automation, czyli automatyzacja marketingu służy nie tylko optymalizacji pracy działów firmy, lecz także przynosi korzyści klientom wyróżniające firmę na rynku spośród konkurencji. Każdy klient ucieszy się ponieważ z wdrażaniem marketing automation oszczędzasz czas klientów, wybierasz i dostarczasz tylko treści których potrzebują i tylko wtedy kiedy jest im wygodnie, w taki sposób budujesz lojalność wobec swojej marki.

 

Marketing Automation. Dlaczego warto używać, korzyści

 

 1. Wysoka produktywność - z marketing automation pracownicy nie muszą tracić czasu na rutynowe zadania z listy zadań marketingu. Za ten sam odcinek czasu roboczego Twoja firma wykonuje dużo więcej zadań niż firma, w której procesy marketingowe nie są zautomatyzowane. Do tego to robi się o wiele skuteczniej i bez błędów. 
 2. Obniżenie kosztów - korzystając z narzędzi do marketing automation istnieje możliwość obniżyć koszty dzięki jednej z opcji:
  -
  zoptymalizować czas zespołu marketingowego przeznaczając inne zadania
  - zredukować ilość pracowników wykonujących prace manualna
  - zmniejszyć liczbę zadań wykonywanych przez pomyłki
  - wykonywać bardziej skuteczne działania o większym poziomie zwrotu inwestycji
 3. Szybka obsługa zgłoszeń - dzięki wbudowanym zautomatyzowanym czatom i chatbotom klienci otrzymują natychmiastowe odpowiedzi na swoje pytania.
 4. Zwiększona sprzedaż - poprzez interakcję z publicznością, personalizację i jakość usług, firma buduje lojalność użytkowników i zwiększa zyski.
 5. Poprawa jakości obsługi - analizując dane użytkowników, wchodząc w interakcje na każdym etapie sprzedaży (przed, w trakcie i po sprzedaży) oraz wysyłając spersonalizowane wiadomości, poprawiasz jakość obsługi i budujesz zaufanie klientów.

 

Wdrażanie strategii automatyzacji marketingu pozwala na stworzenie indywidualnych ścieżek marketingowo-sprzedażowych dla każdego klienta umożliwiając firmom ulepszenie konwersji przy generowania potencjalnych klientów i skutkuje zwiększeniem sprzedaży”.

Bogdan Koretski, co-founder YSBM Group

 

Rewolucja w Marketing Automation: Jak korzystać z big data (dużych zbiorów danych) i innych technologii

 

Big Data to duży zbiór ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych pozyskanych z różnych źródeł w różnych formach. Przykłady źródeł obejmują media społecznościowe, komentarze użytkowników, recenzje witryn, wyniki ankiet, archiwa online i nie tylko. 

 

Narzędzia Big Data pozwalają gromadzić, przechowywać, przetwarzać ogromne ilości informacji, a także wizualizować uzyskane wyniki za pomocą tabel, wykresów, diagramów. 

 

W marketing automation automatyzując cały proces pracy z danymi, można analizować zachowanie klientów, segmentować odbiorców i stworzyć skuteczną docelową strategię marketingową dla każdej grupy użytkowników

Big data służy również do pomiaru satysfakcji klientów z usług i / lub produktów firmy.

 

Zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta jest jednym z głównych celów biznesowych, który wymaga głębokiego zrozumienia potrzeb klientów. 

Dzięki analitycznym narzędziom marketing automation możesz zidentyfikować przyczyny negatywnych recenzji, preferencji klientów i zrozumieć, co należy poprawić. 

 

Big data analityka, czego możemy dowiedzieć się

 • aktualny poziom satysfakcji klientów,
 • wskaźniki, które mają największy / najmniejszy wpływ na lojalność klientów,
 • powody, dla których klient pozostawił negatywne recenzje
 • produkty i/lub usługi, które klienci lubią najbardziej, i inne

 

Inną opcją marketing automation jest integracja platformy do analizy danych z innymi aplikacjami w organizacji, na przykład z systemem CRM (system zarządzania relacjami z klientami).

 

Personalizacja w Marketing Automation

 

Machine learning, czyli uczenie maszynowe, służy również do automatyzacji procesów marketingowych. Specjalne algorytmy mogą zbierać informacje o zachowaniu każdego potencjalnego lub istniejącego klienta, analizując historię zakupów i wyświetleń, kartę lojalnościową

 

Identyfikując potrzeby i preferencje odbiorców, marketing automation narzędzia, witryny i aplikacje, same dostarczają spersonalizowane komunikaty do użytkowników. Łącząc duże zbiory danych i uczenie maszynowe, możesz dogłębnie zrozumieć ból konsumentów i podjąć skuteczne działania.

 

Amazon od dawna używa systemów uczących się do wyświetlania informacji, takich jak „Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również…” i „Często oglądane z tym produktem…”

 

Pomaga to budować kontrolowany wzrost sprzedaży oraz zbierać bardzo ważne dane o trendach rynkowych i popycie umożliwiając tworzyć podaż o bardzo wysokim poziomie skuteczności.

 

Remarketing to kolejne skuteczne narzędzie znajdujące się na liście marketing automation. Można to skonfigurować w systemie analitycznym, na przykład w Google Analytics. Remarketing służy do „łapania” osób, które przyszły na ​​Twoją stronę www, wykonały określone działanie (na przykład umieściły przedmiot w koszyku lub w sekcje „Ulubione”) i opuścili stronę 'w połowie drogi' bez dokonania zakupu. 

Po skonfigurowaniu remarketingu tacy użytkownicy zobaczą reklamy produktów, którymizainteresowani.

 

Sztuczna inteligencja w marketing automation (“Chatboty z obsługą AI”)

 

Integracja chatbota napędzanego sztuczną inteligencją (AI) na swojej stronie internetowej lub w aplikacji znacznie poprawia jakość obsługi klienta poprzez wykonanie w sposób automatyczny zadań, takich jak odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, edukowanie potencjalnych klientów na wcześniejszych etapach sprzedaży, skierowanie użytkownika do elementów i podstron portalu lub aplikacji, które najbardziej odpowiadają jego profilu, itd.

 

Według badania analityków firmy Ideal 64% respondentów uważa, że ​​największą zaletą botów AI jest całodobowe wsparcie

55% klientów szczególnie docenia natychmiastową odpowiedź

Kolejne 55% konsumentów twierdzi, że główną korzyścią jest uzyskanie szybkich odpowiedzi na pytania.

 

Nitro Café udało się zwiększyć sprzedaż  o 20% dzięki stworzeniu chatbota Messengera, który umożliwił proste zamawianie jedzenia, płatności bezpośrednie i komunikację z klientem

Korzystając z chatbota Facebook Messenger, Globe Telecom zwiększył lojalność klientów o 22% i zmniejszył liczbę połączeń call centrów o 50%.

 

CRM co to

 

Customer Relationship Management (CRM) to oprogramowanie dla firm, które służy 

 • poprawie interakcji z klientami, 
 • lepszego zarządzania lejkiem sprzedaży,
 • zwiększeniu sprzedaży i jej skuteczności,
 • automatyzacji marketingu. 

 

Rozwiązania CRM służą do utrzymania bazy klientów, w której przechowywane są dane osobowe (imię i nazwisko, kontakty) oraz historia relacji z klientami zaczynając od nawiązania pierwszego kontaktu. 

CRM umożliwia także 

 • tworzenie zadań, 
 • ustawianie przypomnień i 
 • śledzenie statusu potencjalnych klientów, i inne.

 

Według statystyk dostarczonych przez Salesforce, użycie systemu CRM może zwiększyć sprzedaż nawet o 29%. 

Raport z BuyerZone wykazał, że 91% organizacji z więcej niż 11 zatrudnionych pracowników korzysta z oprogramowania CRM.

 

Marketing automation i systemy CRM

 

Aby włączyć system CRM do ogólnego procesu z marketing automation w firmie polecamy zwrócić uwagę na takie działania: 

 

 • Przenieś do CRM i zarządzaj interakcjami z klientami na poziomie wszystkich działów firmy 
 • Przechowuj wszystkie informacje w jednym miejscu( CRM ), a nie w różnych systemach i papierach
 • Zrób segmentację klientów według różnych parametrów, na przykład wieku, zainteresowań, średniego wynagrodzenia, zawodu
 • Zidentyfikuj grupy o najwyższym i najniższym potencjale finansowym. Utwórz różne zestawienie kroków do rozwoju relacji, spersonalizowane wiadomości, polityki cenowe dla każdego segmentu.
 • Wykorzystaj automatyczne systemy do monitoringu wyników pracy menedżerów sprzedaży i specjalistów ds. marketingu
 • Ustaw powiadomienia i automatyczne upomnienia dla zapewnienia płatności w terminie
 • Ulepsz kampanie marketingowe, konfigurując analitykę w czasie rzeczywistym na podstawie zbieranych danych( np. klienci które mają opóźnienia w płatnościach raczejjj nie powinni znaleźć się na listach tych komu wysyłają się zniżki )

Korzystając z oprogramowania CRM, możesz obliczyć dożywotnia wartość kupującego, śledzić komunikację z potencjalnymi i obecnymi klientami, planować pracę działów sprzedaży i marketingu. 

 

Automatyzacja zrobotyzowanych procesów ( Robotic Process Automation co to )

 

Automatyzacja zrobotyzowanych procesów (z angielskiego Robotic Process Automation, w skrócie RPA) - to wykorzystanie robotów programowych do odtwarzania działań ludzi, którzy wchodzą w interakcję z systemami cyfrowymi w celu wykonywania różnych zadań najczęściej o charakterze powtarzalnym i rutynowym

Technologia RPA opiera się na gotowych skryptach i szczegółowych instrukcjach.

 

RPA nie obejmuje robotów fizycznych - to oprogramowanie, które pomaga firmom zwiększyć produktywność pracowników, przyspieszyć zadania i zminimalizować błędy.  A więc marketing automation rozwiązania są często przedstawiają RPA oprogramowanie dla zespołów ds. marketingu i sprzedaży zgodnie z potrzebami biznesowymi.

 

Jako jeden z rodzajów marketing automation RPA rozwiązań można zintegrować boty programowe do procesów związanych z zapewnieniem klientom całodobowego wsparcia, lub  spersonalizowanych rekomendacji oparte na ich profilach.

 

Automatyczne push-powiadomienia w marketing automation dla offline biznesu

Parę słów o technologii beacon, co to.

 

Beacon (latarnia morska) - to technologia przesyłania danych między urządzeniami bezprzewodowymi i wykorzystująca dane geolokalizacyjne w pomieszczeniach. 

Ponieważ Beacon latarnie są małe, można je łatwo przymocować do ścian, słupków i innych miejsc. 

 

Technologia Beacon wykorzystuje energooszczędne połączenie Bluetooth do automatycznego wysyłania powiadomień push bezpośrednio do smartfonów klientów, jeśli mają zainstalowaną aplikację mobilną. 

 

Gdy użytkownicy znajdują się w pobliżu sklepu, otrzymują powiadomienia o promocjach, rabatach i ofertach, co zwiększa prawdopodobieństwo, że zalogują się i dokonają zakupu. W połączeniu z aplikacjami mobilnymi beacon 'y pozwalają sprzedawcom łączyć się z odbiorcami, informować ich o ekscytujących ofertach i zwiększać sprzedaż.

 

Firmy sprzedające używają również sygnałów nawigacyjnych do nawigacji po sklepach, wysyłania wiadomości push i zbierania danych klientów. 

 

Korzystając z technologii beacon, możesz zidentyfikować najbardziej preferowane produkty i trasy. 

 

Email Marketing Automation

 

Email Marketing jest jednym z głównych elementów strategii marketingowej w większości firm. Automatyzacja wysyłek daje specjalistom możliwość nie tracenia czasu na komponowanie i wysyłanie listów do każdego potencjalnego nabywcy i klienta. 

 

Korzystając z istniejącej bazy danych klientów, możesz skonfigurować automatyczne wysyłki dla różnych segmentów odbiorców

Systemy automatyzacji marketingu e-mailowego (takie jak MailChimp) zapewniają szablony wiadomości e-mail, tworzą niestandardowe projekty i analizują wyniki kampanii.

 

Główne zalety email marketing automation:

 • Budowanie komunikacji między Twoim biznesem a klientami
 • Stałe przypominanie o sobie i utrzymanie uwagi odbiorców wysyłając im przydatne treści
 • Niski koszt utrzymania kanału marketingowego
 • Tworzenie własnej bazy potencjalnych lub rzeczywistych klientów
 • Wykonywanie niezbędnych docelowych działań (zamawianie, komentowanie, przekazywanie ankiety, itp.) od użytkowników za pomocą spersonalizowanych wiadomości i wezwań do działania 

 

Korzystając z email marketing automation rozwiązań, możesz ustawić automatyczne wysyłanie listów na każdym etapie interakcji z użytkownikiem, np. listy z podziękowaniami za subskrypcję lub zakup, wiadomości z ofertą rabatową, powiadomienia o promocjach lub dostawie zamówienia i śledzić analitykę wydajności takich listów( liczba przeczytanych, liczba przejść na portal, liczba powiązanych zakupów, itp).

 

Podsumowanie

 

Marketing automation w naszych czasach jest niezbędny dla każdej firmy.

Każdy przedsiębiorca powinien myśleć o tym jak zwiększyć sprzedaż, jak obniżyć koszty, jak poprawić obsługę, poprawić efektywność reklamy. 

I nie tylko myśleć lecz korzystać z istniejących rozwiązań do automatyzacji marketingu i sprzedaży.

 

 • Pogłębiona analiza odbiorców, 
 • identyfikacja problemów, 
 • tworzenie spersonalizowanych wiadomości, 
 • uruchomienie automatycznych mailingów, 
 • całodobowe wsparcie użytkowników, 
 • szybkie przetwarzanie przychodzących zgłoszeń 

i inne możliwości udostępniają dla nas narzędzia do marketing automation czyli automatyzacji marketingu.

Views: 70828
Rate this article
5.00 / 5 Article rating
2 Reviews
Have a project idea? Contact us!
Use our extensive experience in software development and consulting to get your business challenges solved!
Your budget
Optional
About you