Strony internetowe dla firm . Tworzenie wlasnej strony internetowej w kontekście biznesowym Szanowny czytaczu zanim zacznę opowiadać o stronach internetowych dla firm powiem parę zdań o niektórych założeniach tego artykułu żeby łatwiej było Tobie zrozumieć czy warto czytać dalej

 

Dla kogo ten artykuł o stronach www

Istotnym założeniem tego artykułu o stronach www dla firm jest stwierdzenie że w tak szybko zmieniających się czasach chcesz skorzystać z możliwości przestrzeni internetowej ale nie do końca wiesz 

 

 • na ile działania z poszukiwaniu takich możliwości mogą być korzystne
 • jakiego zwrotu ekonomicznego( ROI ) można spodziewać się od posiadania dobrej strony internetowej dla firmy
 • co tak naprawdę jest bardzo istotne przy stworzeniu strony internetowej ale często się o tym zapomina
 • za co warto płacić gdy planujesz zamówić stronę www i jak upewnić się aby każda złotówka zwróciła się kilkukrotnie.

 

Mam dwa cele główne tego artykułu

 • mój własny interes biznesowy: chce sie podzielic swoja wizja na temat tworzenia stron internetowych od podstaw zeby ci przedsiębiorcy którzy szukają uczciwych inteligentnych rozwiązań internetowych dopasowanych do ich biznesu mieli możliwość zrozumieć czy moje podejście do tworzenia stron www jest dla nich interesujące. W przypadku jeśli okaze sie ze jest chemia juz na tym etapie spodziewam się kontaktu i oczywiscie zlecenia dla naszej firmy.
 • ukształtować umysł tych( o których mowa wyżej) i pozostałych czytaczy w kierunku lepszego rozumienia tego bardzo efektywnego i jednocześnie niezbędnego narzędzia do promowania biznesu w sieci internet dla umożliwienia podejmowania optymalnych decyzji w kwestii zamówienia strony www dla firmy gdziekolwiek u kogokolwiek.

 

Oczywiście jeśli jesteś osobą która ma już świetne odpowiedzi na te wszystkie pytania i dla której wskazane cele nie brzmią jakoś zbyt interesująco, powiem szczerze że raczej nic nie znajdziesz dla siebie w tym artykule.

 

Strony internetowe najlepszym współczesnym narzędziem marketingowym w internecie

 

Tak uważam z kilku powodów.

 

 1. Najważniejszym z nich jest względnie ( potencjalnych korzyści ) maly koszt tworzenia strony www.
  Obecnie da się zaprojektować, uruchomić i udostępnić w sieci internet portal firmowy koszt którego będzie bliski do zera.
  Taka strona firmowa bedzie calkiem dobrze zbudowana technicznie oraz współczesne kreatory pozwolą stworzyć współczesny design webowy.

 2. Drugi mocny argument to szybkość dostarczania gotowego narzędzia.
  Najprostsza strona internetowa dla firmy może być zrobiona nawet w parę godzin łącznie z uzupełnieniem treścią kilku stron wewnętrznych.
   
 3. Jako trzeci powód by uważać stronę internetową najlepszym narzędziem marketingowym dla firmy w internecie, chcę wymienić połączenie strategicznej wartości ze względnie dużą swobodą konkurencyjną.
  Strategiczna wartość strony www dla firmy moim zdaniem polega na tym że przy dobrze przemyślanym profesjonalistycznym podejściu do tworzenia i rozwoju firmowej strony www przedsiębiorstwo kumuluje w czasie efekty jakościowe sukcesów odniesionych w tym procesie. Spośród takich sukcesów mogę wspomnieć 
 • dobrą strategię pozycjonowania strony firmowej, 
 • badanie w czasie oraz optymalizacja user stories
 • 'ścieżek' komunikowania się
 • punktów przyciągania uwagi i zaangażowania oraz inne elementy dobrego UX. 

 

Co do swobodnej konkurencji w internecie nie będę zajmować się samooszukiwaniem i powiem że jest ona zdecydowanie uwarunkowana poziomem dostępnych w firmie zasobów. Ale z innej strony w naszej firmie mamy kilka sprawdzonych know-how w kwestii tego w jaki sposób konkurować z tymi większymi graczami.
Jeśli streścić, to osiągamy porządanego efektu dla siebie oraz dla klientów działając mądrze a nie próbując walczyć o swoje miejsce w internecie tylko patrząc na konkurentów, lecz szukając swoich unikalnych podejść, przewag konkurencyjnych, rozwiązań

 

A teraz dla tych którzy przeczytali do tego miejsca chcę powiedzieć taką informację. Nie jestesmy typową agencją marketingową, nie sprzedajemy typowych usług marketingu.

Ponieważ kupowaliśmy takie usługi i słyszeliśmy od naszych klientów z całego świata( współpracujemy z Europa Zachodnia, Stanami, Kanada, Australia ) o tym jak to się robi, widziałem od środka jak takie usługi marketingowe konstruują się i dostarczają się. 

 

Powiem krótko, mi to nie spodobało się. 

Bardzo nie lubię nie konkretnych podejść skierowanych na działania a nie na rozwiązanie problemu.

Dlatego byliśmy zmuszeni na samodzielne poznanie wszystkich narzędzi marketingowych oraz wybór tych które dają najbardziej optymalny, szybki wynik. A ponieważ mieliśmy nieduży zespół, ograniczone zasoby byliśmy zmuszeni wykorzystywać własną inteligencję oraz eksperymentować na maksa dążąc do najbardziej skutecznych działań. 

 

Powiedzialem to żeby Ty szanowny czytaczu wiedzial ze cały czas nasz zespół rozwiązuje zadania biznesowe podobne do Twoich, jedna różnica w tym taka że się znamy na IT, pracy z danymi oraz oprogramowaniu.  Do tego jeszcze mamy pewne wyniki w pozyskiwaniu klientów z internetu w sposób organiczny za całkiem sensowny koszt.

 

Rola biznesowa i ekonomiczna strony internetowej dla firmy

 

Niestety edukacja biznesowa nie jest czymś rozpowszechnionym w środowisku przedsiębiorców. Najczęściej firmę zakłada się na podstawie pasji i ambicji a więc właściciele firm potem już nie mają czasu na to żeby doedukować się zwłaszcza w tematach wizerunku firmy, marketingu i sprzedaży i zapewnić sobie poprawn wiedzę w tych tematach. Poprzez to, pojmowanie roli strony firmowej w życiu przedsiębiorstwa i jej potencjalny wpływ na wyniki biznesowe najczęściej jest niepełne. 

Ono ogranicza się do twierdzenia że strona www jest po to żeby po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarce użytkownik znalazł tę stronę i mógł dowiedzieć się o świadczonych przez firmę usługach, lub znalazł dane do kontaktu. 

 

A tak naprawdę w świecie stron www wszystko wygląda odwrotnie. 

Strona firmowa powinna służyć temu żeby nawet nie wiedząc o istnieniu firmy, o nazwach usług lub produktów potencjalny klient szukając rozwiązania swoich problemów mógł trafić na taką firmową stronę www. 

Co więcej taki użytkownik dokonując zoptymalizowanych 'kroków' w interfejsie strony firmowej 'dotarł' do pożądanego przez firmę wyniku - zrobił zakup produktu lub usługi online lub później przy wizycie w firmie

 

Tylko te większe firmy mając zasoby na liczne eksperymenty i więcej czasu rozkminili na ile potężnym narzędziem sprzedażowym i marketingowym jest dobra strona internetowa. 

 

A więc chcę jeszcze raz wspomnieć o tych 'ukrytych' rolach które strona www może pełnić dla firmy:

 • budowanie wizerunku firmy oraz wzmacnianie znaku towarowego w wybranej gałęzi gospodarki
 • edukowanie potencjalnych klientów na temat tego jak identyfikować, rozwiązywać lub zapobiegać problemom z obszaru kompetencji przedsiębiorstwa
 • zapewnienie efektywnego opartego o dane działania online ścieżek marketingowo-sprzedażowych dla konkretnych produktów lub usług
 • badanie preferencji klientów, zapewnienie możliwości ulepszania oferty firmy na podstawie informacji zebranej za pomocą analityki firmowej strony internetowej
 • bycie częścią automatyzacji procesów związanych z relacjami i kontaktami z klientem lub dostawcami

Na pewno da się znaleźć jeszcze więcej ukrytych klejnotów ale te są moim zdaniem najbardziej wpływają na wyniki firmowe.Jeśli chodzi o drugą bardzo istotną ekonomiczną część pytania, a mianowicie o kwestie zwrotu kosztów zainwestowanych w stworzenie strony www, da się to zrobić optymalnie dla każdego rodzaju i skali firmy uwzględniając na jakim etapie rozwoju i dyspozycyjności zasobami taka firma znajduje się.

 

Przede wszystkim polecam trzymać się zasady ustalenia SMART( ang. Specific, Attainable, Realistic, Tangible/Time-bound) celów przy każdym działaniu związanym z budowaniem strony internetowej lub z zaplanowanymi zmianami na portalu firmowym które wymagają inwestowania czasu ta/lub pieniędzy. 

Drugą częścią dobrego podejścia w zapewnianiu pozytywnego ROI kiedy to planujesz stworzyć stronę internetową dla firmy jest zbadanie rynku oraz potencjalnego wyniku ekonomicznego(money-wise) od osiągnięcia tych celów. 

 

Zrobić to można na kilka sposobów i wybór podejścia zależy od tego na jakim etapie znajduje się firma, jakimi danymi dysponuje, ile ma czasu oraz innych zasobów na taką analizę

Najprostszym ale z kolei najmniej precyzyjnym sposobem jest przeliczanie oczekiwanej zmiany wartości koszyka zakupów

 

Na przykład jeśli firma F od jednej zawartej umowy sprzedaje średnio usług na XX PLN, i obecnie na rynku R ( w internecie ) jest konkurentów trzech, tworząc stronę internetową S firma F staje #4 na liście w wyszukiwarce oraz dostaje $R/4 razy K( K to jakiś bardzo skomplikowany koeficjent uwarunkowany połączeniem jakości oferty F, efektywności oddziaływania na sprzedaż portalu firmowego S, wpływu pozycji w wyszukiwaniu i innymi rzeczami powiązanymi). 

 

A więc tworzenie takiej strony www nie powinno przekraczać ustalonego przez zarząd firmy F budżet równowarty części dochodu od $R/4*K za wybrany okres działania firmy. 

 

Jak zrobić stronę internetową i nie zapomnieć o istotnych rzeczach

 

Najważniejszym pytaniem którego rzadko ujawnia się przed tym jak zrobić stronę internetową jest 'Po co ja chce to zrobic'. 

 

Drugim istotnym pytaniem jest 'Jakie zasoby dostępne żeby stworzyć stronę internetową'. 

 

Trzecim ale nie mniej ważnym pytaniem planując tworzenie strony internetowej  powinno być 'Jak zmierzyć sukces własnej strony internetowej'. Po kolei. 

Odpowiedz na pierwsze pytanie może wydawać się oczywiste ale to tylko na pierwszy rzut oka. Mogą przyjść do głowy na przykład takie powody dla tworzenia strony www

 

 • Po to żeby mieć. 
 • Po to żeby nie być gorzej od konkurencji. 
 • Po to aby udostępnić dane kontaktowe, itd. 

 

Ale wszystkie one nie będą tak naprawdę do końca docelowe... ponieważ takie odpowiedzi jak wyżej są tylko wierzchołkiem góry lodowej i są raczej drugorzędnymi celami bez wskazanej korzyści biznesowej

 

Z kolei ja bym wolał mieć prawdziwie korzystną odpowiedź, np. podobną do tych:

 

 • Aby uzyskać NN nowych klientów z sieci www.

 

 • Żeby zwiększyć sprzedaż produktu P za pomocą e-commerce rozwiązania na własnej stronie www. 

 

 • Aby nawiązywać kontakt z NN nowymi dostawcami co miesiąc, itd. 

 

Takie odpowiedzi wskazują na dojrzałość postrzegania przedsiębiorcą prawdziwej roli strony www na liście narzędzi marketingowych i sprzedażowych firmy. Drugi obszar przy projektowaniu strony www to kwestia przydzielonych na to zasobów oraz to jak firma planuje to robić - własnoręcz czy zlecić tworzenie strony www innej firmie programistycznej. 

 

Jako podstawę na początek ja proponuję posługiwać się zasadą gdy całkowity koszt stworzenia strony internetowej nie przekracza 5..10% rocznego dochodu firmy. 

Przy tym cała taka inwestycja powinna mieć jasny plan ekonomiczny jej zwrotu poprzez właśnie efekty marketingowo-sprzedażowe od powstania własnej strony www. 

Jeśli stworzyć stronę internetową będzie zobowiązana firma programistyczna w takim przypadku zalecam zwrócić uwagę na zapoznanie się z tym ile kosztuje strona internetowa.Na koniec tej listy wspomnę o tym że współczesne technologie dosyć często za darmo pozwalają zbierać dane umożliwiające podejmowanie decyzji na temat  'wydajności' marketingowej strony firmowej. 

Google Ananlytics, Google Search Console i inne narzędzia pomogą zebrać dane ilościowe i jakościowe na podstawie których analityk biznesowy lub marketing manager będzie w stanie określić nie tylko wyniki dotyczące pozycji firmy na e-rynku lecz także przeliczyć zwrot zainwestowanych w tworzenie strony internetowej dla firmy pieniędzy. Właśnie w ten sposób najlepiej mierzyć sukces oddziaływania strony firmowej.Zamówić stronę internetową dla firmy

 

Co to oznacza dla większości przedsiębiorców.

 

 • Opisać jakiego designu graficznego potrzebuje właściciel firmy

 • Wydać polecenia odnośnie struktury strony www ( strony, podstrony, itd)

 • Otrzymać gotowy projekt strony www

 • Zaakceptować oraz zapewnić wykonanie strony internetowej

 • Zapłacić za robotę i cieszyć się z 'magicznego oddziaływania' nowiutkiej strony www

Większość idzie na takie skróty, no i jako wynik wszyscy dostają taki sam efekt.

 

Nie bądź jak wszyscy i dodaj jak można więcej zdrowego rozsądku, analizy, myślenia w procesie tego jak planujesz zamówić stronę www dla własnej firmy.

 

Design jest istotny aczkolwiek nie na tyle żeby nie przepłacić za niego.

 

Struktura strony www dla firmy jest podstawa dobrego UX ale nie chcesz dopuścić do tego żeby ona się przerabiała i zmieniała w kółko zanim ta strona jeszcze powstanie live.

 

'Magiczny' wpływ strony www na wynik sprzedażowy w firmie powinien jednak stać się dobrze zaplanowany strategicznie, sprawdzany za pomocą hipotez oraz ten wynik finansowy ma być najważniejszym kontekstem jakiejkolwiek działalności związanej z tworzeniem strony internetowej dla firmy.
Podsumowanie

Jeśli planujesz zamówić własną stronę www dla firmy proponuję pamiętać o tych zasadach:

 • Tworzenie strony internetowej nie powinno stać się celem lecz tylko narzędziem dla osiągnięcia nowych lepszych wyników strategicznych dla firmy. 

 

 • Wykonanie strony www powinno bazować się więcej na zasadach i priorytetach biznesowych i mniej na zasadach technicznych. 

 

 • Dobrze dobrane cele oraz metryki pomogą stworzyć stronę www z największym potencjałem do zwrotu finansowego ( ROI ).

 

W imieniu naszego software house, czyli firmy programistycznej YSBM Group życzę dużo sukcesów i dobrych wyników finansowych!

 
Views: 6220
Rate this article
4.00 / 5 Article rating
1 Reviews
Have a project idea? Contact us!
Use our extensive experience in software development and consulting to get your business challenges solved!
Your budget
Optional
About you